
Bollkastare "d-ball UP", automatisk bollkastare, hundleksak, apportleksak hund, hundträning, inkl. f
- hög kasteffekt
- extra platt konstruktion
- omfattande set
- inkl. fjärrkontroll, boll och metallstöd
Dogtrace "d-ball UP" bollkastarmaskin för hundträning och -uppfostran, inkl. fjärrkontroll
Bollkastarmaskin med fjärrkontroll för omväxlande träning av din aktiva och nyfikna hund eller för sport och lek
Den elektroniska bollkastaren "d-ball UP" från Dogtrace används vid professionell hundträning och hemmaträning. Den fjärrstyrda bollkastarmaskinen är rolig för din hund och är samtidigt ett utmärkt träningsredskap, t.ex. för tjänstehundar, för agility, spårning, som belöning efter lyckad lydnad eller som kastmaskin vid Dock Diving. Det är just förväntan på en "livlig" belöning i form av den kastade bollen som motiverar hunden att utföra uppgifter snabbt och korrekt.
Med hjälp av fjärrkontrollen ger du antingen en ljudsignal eller låter apparaten kasta iväg en boll upp till 200 m bort. Ljudsignalen låter din hund veta var den kan förvänta sig belöningen i form av en boll. Denna funktion gör det enkelt för dig att belöna din hund även på avstånd. Träningen följer metoden positiv förstärkning: Bollen eller ljudsignalen används som belöning när hunden har uppfört sig på rätt sätt. På så vis förblir din hund motiverad och uppnår troligtvis snabbt de önskade träningsresultaten.
Tack vare den platta konstruktionen med endast 10,5 cm höjd kan apparaten enkelt gömmas eller kamoufleras i gräset, vilket gör överraskningen och den påföljande glädjen över belöningen ännu starkare för din hund. Du kan antingen fästa bollkastaren i marken med stift för att kasta bollen rakt uppåt, eller fästa den med ett bälte resp. ställa upp den med ett metallstöd för att kasta bollen bortåt. Alla fästmöjligheter är inkluderade vid leveransen så att du kan sätta igång genast. Dogtrace "d-ball UP" är mycket lätt och behändig. Därför är apparaten också perfekt för hundträning medan du är på språng eller mobil hundträning på hundträningsplatsen.
Med fjärrkontrollen kan man använda upp till 4 bollkastarmaskiner. Man kan utan problem utvidga den med extra kastare (artikelnr 24413).
Oavsett om denna bollkastarmaskin används som träningsredskap eller för sport och lek så ges roliga stunder!
Översikt
Användningsområde:
- för professionell hundträning och hemmaträning eller hundsport
- för enkel inlärning av grundläggande kommandon
- för belöning av din älskade fyrfotade vän
- för lek och bus
Särskilda egenskaper:
- effektiv och rolig inlärning av kommandon genom positiv förstärkning
- extra platt konstruktion för enkel kamouflering
- hög kasteffekt tack vare extra starka, smidiga spännfjädrar
- med fäststift, bälte för upphängning och metallstöd för uppställning
- batteridriven för nätoberoende, mobil användning
- gummifötter som förhindrar att den glider på glatta underlag
- behändig fjärrkontroll med stora knappar, klämma och handögla
Detaljer
- Fjärrkontroll med en räckvidd på upp till 200 m
- Kastlängd: upp till 6 m
- Kasthöjd: upp till 3 m
- Bollkastarmaskin "d-ball UP" – mått: 255 mm x 105 mm x 140 mm, vikt: 810 g (utan batteri och boll)
- Sändarens mått: 110 mm x 52 mm x 29 mm, vikt: 61 g (utan batteri)
- Bollkastarmaskinens batteridrift: 4x alkaliska batterier typ AA, 1,5 V / sändare: Litium CR2, 3 V
Leveransomfattning
- 1 x Dogtrace "d-ball UP" bollkastarmaskin
- 1 x handsändare med klämma
- 4 x alkaliska batterier AA 1,5 V
- 1 x litiumbatteri CR2 3 V
- 1 x tennisboll
- 1 x bälte för upphängning av bollkastaren
- 1 x band för att bära handsändaren
- 2 x stift för att fästa bollkastaren i marken
- 1 x metallstöd för diagonal uppställning av bollkastaren
- 1 x bruksanvisning
I och med att vi, inom Europeiska unionen, säljer batterier eller produkter som innehåller batterier gäller Europeiska unionens batteriförordning (EU-förordning 2023/1542) samt medlemsländernas nationella föreskrifter och regler.
Vid försäljning till länder utanför EU, t.ex. till Schweiz, gäller endast respektive landets lagar och bestämmelser.
Batterier och uppladdningsbara batterier får inte avfallshanteras i hushållsavfallet utan du är enligt lagstiftningen skyldig att lämna använda batterier och laddningsbara batterier till återvinningen. Gamla batterier kan innehålla skadliga ämnen som kan skada miljön eller din hälsa vid felaktig lagring eller fel avfallshantering resp. fel källsortering.
Batterier innehåller dock även viktiga råvaror, t.ex. järn, zink, mangan eller nickel som är återvändbara. Du kan antingen skicka tillbaka batterierna till oss eller lämna tillbaka dem utan kostnad i din omedelbara närhet (t.ex. i handeln eller till kommunala insamlingsställen) när du har använt dem.
VOSS GmbH & Co. KG
Ohrstedt-Bhf Nord 5
D - 25885 Wester-Ohrstedt
Tyskland
Batterier eller laddningsbara batterier som innehåller farliga ämnen är betecknade med en symbol som föreställer en överkorsad soptunna.
Det skadliga ämnets kemiska beteckning finns i närheten av denna symbol.
Cd = det laddningsbara batteriet resp. batteriet innehåller kadmium
Pb = det laddningsbara batteriet resp. batteriet innehåller bly
Hg = det laddningsbara batteriet resp. batteriet innehåller kvicksilver
Li = det laddningsbara batteriet resp. batteriet innehåller litium
Ni = det laddningsbara batteriet resp. batteriet innehåller nickel
Zi = det laddningsbara batteriet resp. batteriet innehåller zink
Mh = det laddningsbara batteriet resp. batteriet innehåller metallhybrid
Denna information finns även i den dokumentation som följer med varuleveransen eller i tillverkarens bruksanvisning. Innehåller skadliga ämnen. Får inte slängas i hushållssoporna!